Seria Bridgertonowie Julii Quinn szturmem podbiła serca czytelników na całym świecie. Romansidła osadzone w XIX-wiecznej Anglii zachwycają błyskotliwą fabułą, barwnymi postaciami i wciągającą atmosferą. Jednak poza wartką akcją i pikantnymi romansami, w książkach Quinn odnajdziemy również wiele cennych informacji o etykiecie i zwyczajach panujących w tamtych czasach.
Kluczowe elementy serii Bridgertonowie:
Romans i miłość: W centrum każdej książki z serii Bridgertonowie znajduje się inna para bohaterów, których losy splatają się w namiętnym romansie. Quinn zręcznie łączy wątki miłosne z elementami komedii i dramatu, tworząc historie, które poruszają i bawią.
Przykładów romansów w serii jest wiele. W pierwszej książce "Jak zdobyć księcia" obserwujemy historię Daphne Bridgerton i księcia Hastings, którzy początkowo udają zakochaną parę, aby uniknąć niechcianych zalotników. Z czasem jednak ich uczucia stają się prawdziwe, a oni muszą pokonać wiele przeszkód, aby móc być razem. Z kolei w drugiej książce "Opowieść o pewnym lordzie" śledzimy losy Anthony'ego Bridgertona, najstarszego syna rodziny, który postanawia znaleźć żonę. Początkowo jego wyborem jest Kate Sheffield, silna i niezależna kobieta, z którą Anthony początkowo nieustannie się kłóci. Z czasem jednak między bohaterami rodzi się silne uczucie.
Etykieta i obyczaje: Ważnym elementem serii jest ukazanie zasad etykiety i obyczajów panujących w XIX-wiecznej Anglii. Quinn szczegółowo opisuje stroje, bale, przyjęcia i inne wydarzenia towarzyskie, dając czytelnikom wgląd w fascynujący świat arystokracji.
Przykładów ukazania etykiety w serii jest wiele. W książkach szczegółowo opisano obowiązujący wówczas dress code. Na bale i przyjęcia panie zakładały wystawne suknie z jedwabiu lub atłasu, ozdobione koronkami i biżuterią. Mężczyźni natomiast nosili eleganckie garnitury i kamizelki. Szczególną uwagę zwracano na sposób zachowania. Podczas rozmowy należało zachować odpowiednią postawę i unikać wulgaryzmów. Ważne było również przestrzeganie zasad savoir-vivre'u przy stole.
Intrygi i skandale: Życie bohaterów serii Bridgertonowie nie jest pozbawione intryg i skandali. Quinn umiejętnie buduje napięcie, zaskakując czytelników nieoczekiwanymi zwrotami akcji i trzymając ich w niepewności do samego końca.
Przykładem intryg i skandali w serii może być historia Penelopy Featherington, która w tajemnicy pisze pikantne plotki pod pseudonimem Lady Whistledown. Jej artykuły wywołują ogromne poruszenie w londyńskim towarzystwie i narażają bohaterów na wiele nieprzyjemności. Innym przykładem jest historia Eloise Bridgerton, która buntuje się przeciwko konwenansom i postanawia sama wybrać sobie męża.
Poradnik po kolejności czytania książek serii Bridgertonowie:
Serię Bridgertonowie najlepiej czytać w porządku chronologicznym, czyli zgodnie z datą wydania poszczególnych książek:
Książka 1: Jak zdobyć księcia (The Duke and I)
Daphne Bridgerton, inteligentna i piękna dziewczyna, marzy o udanym małżeństwie. Jednak w wyższych sferach Londynu konkurencja jest ogromna. Z pomocą brata Anthony'ego, Daphne postanawia zwrócić na siebie uwagę księcia Hastings, jednego z najbardziej pożądanych kawalerów w Anglii. Ich relacja zaczyna się od udawanego romansu, ale z czasem przeradza się w prawdziwą miłość. Para musi pokonać wiele przeszkód, aby móc być razem, w tym skandaliczną przeszłość księcia i niechętność rodziny Daphne do tego związku.
Książka 2: Opowieść o pewnym lordzie (The Viscount Who Loved Me)
Anthony Bridgerton, najstarszy syn rodziny, pragnie znaleźć żonę i zapewnić sobie potomstwo. Jednak jego idealna kandydatka, Kate Sheffield, okazuje się silną i niezależną kobietą, która nie zamierza ulegać jego woli. Anthony początkowo jest zirytowany Kate, ale z czasem między bohaterami rodzi się silne uczucie. Para musi pokonać wiele różnic i uprzedzeń, aby móc być razem.
Książka 3: Propozycja dla dżentelmena (An Offer from a Gentleman)
Benedict Bridgerton, utalentowany artysta, szuka miłości opartej na logice i rozsądku. Jednak jego plany zostają pokrzyżowane, gdy poznaje Sophie Beckett, tajemniczą kobietę skrywającą mroczną przeszłość. Benedict zakochuje się w Sophie, ale musi zmierzyć się z licznymi wyzwaniami, aby móc ocalić ich miłość.
Książka 4: Romanse pana Bridgertona (Romancing Mr. Bridgerton)
Colin Bridgerton, młodszy brat Anthony'ego, wyrusza w podróż po Europie, aby uciec od presji małżeństwa. W trakcie podróży poznaje Penelopę Featherington, nieśmiałą dziewczynę, która skrywa sekret pod pseudonimem Lady Whistledown, autorki pikantnych plotek o londyńskim towarzystwie. Colin początkowo nie zwraca uwagi na Penelopę, ale z czasem odkrywa jej inteligencję i dowcip. Para musi pokonać wiele przeszkód, aby móc być razem.
Książka 5: Wehikuł czasu dla księżnej (To Sir Philip with Love)
Eloise Bridgerton, młodsza siostra Daphne, nie chce popaść w rutynę małżeństwa, jak większość kobiet w jej otoczeniu. Postanawia poświęcić swoje życie nauce i podróżom. Jednak podczas wyprawy do Bath poznaje sir Philipa Crane'a, wdowca z trojgiem dzieci. Eloise początkowo nie jest zainteresowana Philipem, ale z czasem odkrywa jego dobroć i opiekuńczość. Para musi pokonać wiele różnic i uprzedzeń, aby móc być razem.
Książka 6: Co się wydarzyło w ten weekend (When He Was Wicked)
Lady Bridgerton, matka ośmiu dzieci, wspomina weekend spędzony z nieznanym mężczyzną, który odmienił jej życie. Wspomnienia te powracają, gdy jeden z jej synów zaczyna się zachowywać podobnie jak niegdyś tajemniczy kochanek. Lady Bridgerton musi odkryć prawdę o przeszłości, aby móc pogodzić się z teraźniejszością.
Książka 7: Na zawsze i jeden dzień (It's In His Kiss)
Michael Stirling, przyjaciel rodziny Bridgertonów, zakochuje się w Lucy Abernathy, młodej wdowie. Lucy jest początkowo niechętna nowemu związkowi, ale z czasem ulega uczuciu Michaela. Para musi pokonać wiele przeszkód, aby móc być razem, w tym traumę Lucy z powodu śmierci męża i niechęć rodziny Michaela do tego związku.
Książka 8: Ten jeden raz (On the Way to the Wedding)
Gregory Bridgerton, najmłodszy z synów, wyrusza w podróż do Szkocji, aby wziąć udział w ślubie przyjaciela. W trakcie podróży poznaje Kate Sheffield, starszą siostrę Kate z "Opowieści o pewnym lordzie". Gregory początkowo nie jest zainteresowany Kate, ale z czasem odkrywa jej inteligencję i dowcip. Para musi pokonać wiele przeszkód, aby móc być razem, w tym różnicę wieku i fakt, że Kate jest już zaręczona.
Etykieta i romanse: jak się uzupełniają w świecie Bridgertonów?
Na pozór etykieta i romanse mogą wydawać się dwoma odrębnymi tematami. Jednak w serii Bridgertonowie oba te elementy są ze sobą ściśle powiązane. Etykieta regulowała wiele aspektów życia arystokracji, w tym również zachowania w towarzystwie i podczas zalotów.
Taniec jako sposób na zbliżenie: W czasach, w których obowiązywała etykieta, bale i przyjęcia były doskonałą okazją do nawiązywania kontaktów i flirtów. Poprzez taniec, rozmowy i wymianę spojrzeń można było wyrazić zainteresowanie drugą osobą, oczywiście w granicach wyznaczonych przez konwenanse.
Na przykład, w książkach serii Bridgertonowie wielokrotnie pojawiają się sceny, w których bohaterowie podczas tańca toczą subtelną grę słowną, jednocześnie oceniając się wzajemnie.
Język kwiatów i symboli: Etykieta regulowała również znaczenie strojów, biżuterii i kwiatów. Wymiana prezentów kwiatowych była wówczas sposobem na wyrażenie uczuć bez użycia słów. Każdy kwiat miał przypisane określone znaczenie, a bohaterowie serii Bridgertonowie często korzystają z tego "tajemnego" języka, aby przekazać sobie subtelne wiadomości.
Na przykład, w jednej ze scen bohater wręcza bohaterce czerwoną różę, która symbolizuje miłość i namiętność.
Skandale i łamanie etykiety: Choć etykieta narzucała pewne ograniczenia, to nie wszyscy bohaterowie się do nich stosowali. Niektórzy łamali zasady, aby zdobyć względy ukochanej osoby lub ukryć jakiś sekret.
Przykładem łamania etykiety w serii jest sytuacja, w której bohaterka wychodzi na samotny spacer z mężczyzną, co wówczas było uważane za niestosowne.
Dzięki połączeniu romansów i etykiety, seria Bridgertonowie pozwala czytelnikom przenieść się w czasie i poznać fascynujący świat XIX-wiecznej Anglii.
Szukasz kryminałów w dobrej cenie? Sprawdź https://vivelo.pl/ksiazki/literatura-obyczajowa/romans
Odpowiedzialność społeczna i rola kobiet w świecie Bridgertonów
Choć seria Bridgertonowie skupia się głównie na romansach i zabawie arystokracji, to porusza również kwestie społeczne, w tym rolę kobiet w XIX-wiecznej Anglii.
Małżeństwa z rozsądku vs. miłość: W tamtych czasach małżeństwa często zawierano z rozsądku, a nie z miłości. Kobiety miały ograniczoną możliwość wyboru męża i były uzależnione od finansowego wsparcia rodziny.
Seria Bridgertonowie pokazuje bohaterki, które buntują się przeciwko takiemu systemowi. Niektóre z nich, np. Eloise Bridgerton, marzą o miłości i szczęśliwym związku, a nie jedynie o małżeństwie zapewniającym im status społeczny.
Ograniczenia dla kobiet: Kobiety w świecie Bridgertonów były ograniczone wieloma konwenansami. Musiały dbać o odpowiedni wizerunek, przestrzegać etykiety i podporządkowywać się mężczyznom.
Seria ukazuje te ograniczenia, ale jednocześnie przedstawia bohaterki, które potrafią być inteligentne, silne i walczą o swoje marzenia. Przykładem jest Penelope Featherington, która pod pseudonimem Lady Whistledown pisze ostre i trafne plotki, łamiąc tym samym społeczne tabu.
Kwestia odrzucenia: W świecie rządzonym przez etykietę, odrzucenie przez potencjalnego kandydata na męża było dla kobiety poważnym ciosem. Mogło to wpłynąć na jej reputację i zmniejszyć szanse na znalezienie dobrego męża.
Seria Bridgertonowie pokazuje bohaterki, które mierzą się z odrzuceniem, ale potrafią się z nim zmierzyć i iść dalej. To dodaje im siły i niezależności.
Opinie czytelników o serii Bridgertonowie Julii Quinn
Seria Bridgertonowie Julii Quinn od momentu premiery pierwszego tomu w 2000 roku zyskała ogromną popularność wśród czytelników na całym świecie. Książki zostały przetłumaczone na ponad 40 języków i sprzedały się w milionach egzemplarzy. Czytelnicy doceniają w nich wiele aspektów, m.in.:
Wciągające historie: Fabuły książek są pełne zwrotów akcji, intryg i skandali, co sprawia, że czytelnicy nie mogą się oderwać od lektury.
Barwne postacie: Bohaterowie serii Bridgertonowie są doskonale wykreowani, pełni wad i zalet, co sprawia, że stają się bliscy czytelnikom.
Romantyczne wątki: Książki Quinn słyną z namiętnych romansów, które poruszają serca czytelników.
Humor: Autorka umiejętnie łączy elementy romansu z humorem, co sprawia, że książki czyta się z przyjemnością.
Ukazanie realiów epoki: Quinn szczegółowo opisuje życie arystokracji w XIX-wiecznej Anglii, co pozwala czytelnikom przenieść się w czasie i poznać fascynującą epokę.
Oczywiście, jak w przypadku każdej książki, nie wszyscy czytelnicy są zachwyceni serią Bridgertonowie. Niektórzy krytykują książki za zbytnią przewidywalność fabuły, stereotypowe postacie lub zbyt frywolne podejście do tematu romansów.
Mimo to, seria Bridgertonowie cieszy się niezmienną popularnością i jest jedną z najchętniej czytanych serii romansowych na świecie.
Przykładowe opinie czytelników:
"Uwielbiam tę serię! Książki są wciągające, zabawne i romantyczne. Nie mogę się doczekać kolejnych tomów!" - Anna K.
"To moje ulubione romanse! Bohaterowie są tacy ludzcy i łatwo im kibicować. A fabuły są tak wciągające, że nie mogę się oderwać od lektury." - Marta W.
"Nie jestem fanką romansów, ale ta seria mnie oczarowała. Jest w niej coś więcej niż tylko namiętne sceny - to również opowieść o rodzinie, przyjaźni i walce o szczęście." - Kasia Z.
"Książki są lekkie i przyjemne, idealne na relaks po ciężkim dniu. Ale nie są to tylko błahe romanse - autorka porusza też ważne kwestie społeczne." - Ewa N.
"Nie przepadam za tym typem literatury, ale dałam się namówić znajomej i nie żałuję! Książki są świetnie napisane, a historie wciągające." - Magda S.
Jeśli szukasz lekkiej i przyjemnej lektury, która przeniesie Cię w czasie do XIX-wiecznej Anglii i zapewni Ci dawkę romansu, humoru i intryg, to seria Bridgertonowie Julii Quinn jest idealnym wyborem dla Ciebie.
Podsumowanie
Seria Bridgertonowie Julii Quinn to nie tylko lekkie i przyjemne romanse osadzone w XIX-wiecznej Anglii. To również opowieść o etykiecie, normach społecznych, a także o sile i determinacji kobiet. Dzięki połączeniu tych elementów, seria oferuje czytelnikom wciągającą i wielowymiarową historię, która bawi, wzrusza i pozwala przenieść się w czasie.
Jeżeli szukasz romansów z pazurem, chcesz poznać ciekawostki dotyczące etykiety i obyczajów XIX wieku, a także lubisz historie o silnych kobietach, to seria Bridgertonowie z pewnością przypadnie Ci do gustu.
SERIE KSIĄŻEK